logotype
logotype

Ağız yaraları

Aft, yanak, diş eti ve dil üzerinde görülen yuvarlak şekilli ve sarımsı soluk renkli ağrılı lezyonlardır. Bayanlarda daha sık rastlanan bu durumun sebebi henüz belli olmamakla birlikte, stres, bazı besinler (sirke, turşu, acılı gıdalar), travma, sıcak gibi bazı etkenler bu durumu arttırabilir. Diş macunu içerisindeki bazı maddeler de aft oluşumunda etkilidir. Bazı sistemik ve metabolik durumlar da aftlara sebep olabilir. Behçet hastalığı, B12 vitamin eksikliği, sigara kullanımı vb de sebeplerden bazılarıdır. Aft lezyonları çıktığı anlardan itibaren ağrıya sebep olur. Bu lezyonlar 7-10 gün içerisinde iyileşir. Aft lezyonu üzerine uygulanabilecek bazı ilaçlar ağrıyı azaltır ve iyileşme süresini kısaltabilir.

Ağızda görülen bir başla ağrılı lezyon uçuktur. Uçuk, herpes virüsünün sebep olduğu bir lezyondur. Bu virüs vücutta bulunur ve yorgunluk, direnç düşüklüğü ve hastalık gibi zamanlarda baskın hale geçer ve ağız içi bulgular görülür. Bu lezyonların çıkmasından önce bu bölgede ağrı ve gerginlik görülür. Bu esnada uçuk farkedilirse bazı ilaçlar kullanılarak daha hafif geçirilmesi sağlanabilir. Uçuk oluştuktan sonra 7-10 gün içerisinde kendi kendine iyileşir.

Ağız yaraları bazı hastalıklardan önce ya da sonra, yorgunluk ve direnç düşüklüğü durumlarında ve ilaç kullanımıyla bağlantılı olarak çıkabilir. Bu durumun nadiren görünmesi normaldir. Bununla birlikte çok sık tekrarlayan ve iyileşmeyen yaralarda mutlaka doktor fikri almak gerekmektedir