logotype
logotype

DİŞ ABSELERİ

 

Diş apseleri, çürük ya da diş eti kaynaklı mikrobik yapıların, kemik ve yumuşak doku içine yayılması şeklinde oluşur. Bazı durumlarda yavaş gelişim gösterirler ve nispeten daha az ağrılıdırlar. Bununla birlikte bazen hastalar, akşam yatarken hiç bir şeyleri olmadığını, sabah kalktıklarında ise dişlerinin şişmiş olduğunu ifade ederler. Bu oldukça ağrılı bir durum olabilir. Bu durumda ağrının kendi kendine kesilmesini beklemeden, direkt olarak hekime baş vurmak gerekir. Bazı kişiler, eş-dost tavsiyesi ile antibiyotik ilaçlar kullanmaktadırlar. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı, iltihabın geçici süre ile baskılanmasına, fakat tekrar oluşması halinde daha da dirençli olmasına neden olabilir. Buna ek olarak, bazı hallerde gereksiz ilaç yüklenmeleri de olabilmektedir.

Hatta bazen, basit bir müdahale ile çözülebilecek sorunlar için gereksiz yere ilaç kullanılmış bile olabilir. Bu sebeple hekim tavsiyesi dışında ilaç kullanmamak gerekmektedir.

Baş-boyun bölgesindeki iltihapların tedavisinde çok dikkatli olmak gerekmektedir. Bu bölgeden geçen damar ve sinir yapısı, oluşan iltihapları, başta beyin olmak üzere vücudun kritik bölgelerine taşımasına ve çok ciddi hastalıklara sebep olmasına yol açabilir.Resim