logotype
logotype

PROTEZ

Kaybedilmiş veya ileri derecede harap olmuş dişlerin çiğneme, konuşma ve estetik gibi fonksiyonlarını tekrar kazandırmak için hazırlanan materyallere protez denilmektedir.

Diş Protezinin Amacı Nedir?

Protezde, hastanın kaybolan fonksiyonları tekrar kazandırılmaya çalışılırken, aynı zamanda bozulan konuşmasının da düzeltilmesi ve estetik görünümün de daha iyi olması amaçlanmaktadır. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar. Bu da fonksiyonel bozuklukların yanı sıra, insanlarda kendine güven duygusunun zedelenmesine neden olur. Bu tip hastalara yapılan çeşitli protezlerle insanların yaşam kalitesinin yükseltilmesi amaçlanır.

Diş protezleri genel olarak ikiye ayrılır:

 

 1.        Hareketli protezler

 2. Sabit protezler

 

 

1-Hareketli protezler:

TOTAL PROTEZLER(TAM PROTEZLER):

Tüm dişlerini kaybetmiş hastalara yapılabilecek protez çeşitlerinden biridir. Hasta hekimin önerileri doğrultusunda protezini kullanmalıdır. Proteze alışmak 2-3 aylık bir zaman gerektirecektir. Alt çenenin hareketli olması nedeniyle tam protezlerin alt çenede kullanılması daha zordur. Konuşurken, yemek yerken alt protezin sürekli hareket etmesi hastaların en büyük şikayetidir. Üst tam protezde bu tip şikayetler çok çok daha azdır. Alt tam protezde bu tip kullanım zorluklarının önüne 2 ,3 veya 4 adet implant konularak(hastanın çene kemiği ve genel sağlık durumu uygun ise) geçilebilir. Üst tam protezlerde kullanım zorluğu yaşanıyor ise kullanılacak implant sayısı 4 olmak zorundadır. İmplant destekli tam protezlerde hasta çıkarmadıkça protez yerinden oynamaz.


 

BÖLÜMLÜ (PARSİYEL) PROTEZLER:

 

 

Kısmi diş eksikliği olan hastalarda ağızda var olan sağlıklı dişlere kanca(kroşe) denilen metal uzantılar ile tutunan hareketli protezlerdir. Kancaların estetik olmayan görüntüsü ve bulundukları dişlerde yeterli temizlemenin sağlanamamasından dolayı dişlerin zarar görmesi gibi dezavantajları vardır.

HASSAS TUTUCULU PROTEZLER:

 Kancası gözükmeyen bölümlü protez çeşididir. Kancası gözüken protezlere göre estetik ve tutuculuk açısından üstündür.

 

2-Sabit Protezler:

 

-KRON: Tek dişin veya implantın üzerine oturtulan kaplamalardır. Kaplama malzemesi olarak biodent veya porselen kullanılır.

 

-KÖPRÜ: İki ve ikiden fazla dişin veya iki ve ikiden fazla implantın üzerine oturtulan kaplamalardır. Kaplama malzemesi olarak biodent veya porselen kullanılır.

PORSELEN KAPLAMALAR:

 

*Metal destekli porselen kaplamalar: Porselen malzemenin altında krom-kobalt veya krom-nikelden yapılmış alt yapı vardır.Bu metal alt yapı istenildiğinde platin, palladyum gibi değerli metallerle de hazırlanabilir.

*Galvano porselen kaplamalar: Porselen malzemenin altında metal olarak altın bulunur.

 


*Zirkon porselen kaplamalar: Porselen malzemenin altında zirkon metali vardır. Zirkon metali diş renginde olduğundan estetik özelliği yüksektir. Biyolojik uyumu çok yüksektir. Dayanıklılığı diğer porselen kaplamalardan üstündür. Işık geçirgenliği normal dişe çok yakındır. Diş eti hizasında koyu renkli bir hat oluşturmaz.

 

*Full porselen kaplamalar: Kaplamanın tamamı porselendir. Metal bir alt yapı yoktur. DOĞAL DİŞE EN YAKIN ESTETİK GÖRÜNÜME SAHİPTİRLER.

 

 

 

*Porselen laminate kaplamalar: Dişin yalnızca ön yüzeyinin porselen kaplanmasıdır. Yaprak porselen olarak da anılır. Ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılması ile yapılan estetik bir uygulamadır. Porselenden yapılan bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Diş yüzeyinden çok ince bir tabaka kaldırıldığı için dişe zarar verme düzeyi minimumdur. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır.

Laminate kaplama kimlere yapılabilir ?                                                                                                                                

 • Estetik olarak dişlerinin görünümünden memnun olmayan,
 • Ortodontik tedavi olmak istemeyen,
 • Ön bölge dişlerinde kırık ya da ayrıklık olan
 • Ön bölge dişlerinde renklenme olan kişilere uygulanabilir.
 • Laminate Kaplamalar Uzun Ömürlü Müdür? Dayanıklı Mıdır?

Yaprak porselen yaptırdıktan sonra uzun süre kullanmak istiyorsanız, ağız bakımınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca çok sert gıdaları ısırmamanız ve tırnak yeme gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz kaplamalarınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

Porselen kuron ?köprü (kaplamalar) ne kadar sürede hazırlanır? Aşamalarını nelerdir?

Porselen kaplama yapılacak dişler üzerine kaplama yerleştirilebilmesi için dişler kesilerek küçültülür. Daha sonra dişlerden ölçü alınır. Alınan ölçü protez laboratuvarına gönderilerek, prova için alt yapı beklenir. Alt yapı ile ilgili provalar (diş eti uyumu, yükseklik kontrolü) yapıldıktan sonra estetik prova aşamasına geçilir. Hastanın teni ve yüzü ile uyumlu diş renk seçimi de yapıldıktan sonra son prova gerçekleştirilir. İstenilen sonuç elde edildiğinde simantasyon denilen yapıştırma işlemi yapılarak süreç tamamlanır. Bu anlattığımız süreç yaklaşık 7-10 günlük bir zamanı kapsamaktadır.

Porselen kaplamaların ömrü ne kadardır?

Porselen kaplamaların da tabii ki bir ömrü vardır. Yapılan porselen kaplamalar yaklaşık 10 yıl kadar sorunsuz olarak kullanılabilmektedir. Ancak porselen kaplamaların kullanım ömrünü iyi bir ağız bakımı yaparak uzatmak mümkündür. Eskimiş porselen kaplamalar ağız kokusuna, diş eti çekilmesine ve bu rahatsızlığın sonucunda diş kayıplarına sebep olabilir. Bu nedenle eskimiş protezlerin yenilenmesi tavsiye edilmektedir.

Porselen kaplamaların bakımı nasıl yapılmalıdır?

Çeşitli sebeplerden dolayı bir çok insan kaplama, köprü gibi diş protezlerini kullanmaktadır. Protez kullanımı, ağız ve diş bakımına daha az dikkat edileceği anlamına gelmemektedir. Halk arasında protezlerin gerçek dişler kadar bakıma ihtiyacı olmadığı yaygın bir kanı olsa da, protez yüzeyinin dişin mine tabakasından daha tutucu olduğu bilinen bir gerçektir, protezlerin yüzeyinde daha çok plak oluşumuna rastlanmaktadır. Oysa ki düzenli ve etkili bir şekilde temizlenen protezlerin ömrü daha uzun olmakta ve daha konforlu kullanılmaktadır. Protezin bakımı düzenli olarak yapılmazsa;

 • ağız kokusu
 • diş eti rahatsızlıkları
 • çürük
 • protez üzerinde leke
 • ağızda enfeksiyon gibi bir çok rahatsızlıkla karşılaşılabilir.

Sabit protezlerin bakımı:

Kron bitimi ile diş eti arasında kalan bölge özellikle çok iyi temizlenmelidir. Aksi takdirde bu bölgede bakteriler çoğalarak, çürüklere ya da diş eti hastalıklarına sebep olabilir. Sabit protezi olan hastalar; günde en az 2 kere dişlerini fırçalamalı, gargara, ara yüz fırçası ya da diş ipi kullanmalıdır. Köprü protezi olan hastalarda da köprü vazifesi gören protezin altı çok iyi temizlenmelidir, aksi takdirde köprü ayağındaki dişlerde diş eti çekilmeleri meydana gelebilir.

Hareketli protezlerin bakımı:

- Yemeklerden sonra, protezinizi suda yıkayarak yiyecek artıklarını uzaklaştırın.

-Belli öğünlerden sonra, özellikle yatmadan önce, düzenli olarak protezinizi fırçalamalısınız. Bu işlem plak ve leke oluşumunu önler.

-Fırçalama işleminde su ve çeşitli diş macunları veya protez bakım ürünleri kullanılır. Aşındırıcı tozlar kullanılmayın

- Protezin tüm yüzeylerini temizlemeye özen gösterin.

-Zaman zaman protezinizi, özel protez sıvılarında bekletebilirsiniz. Kimyasal maddeye maruz kalan protezinizi yıkadıktan sonra kullanmanız gerekir.

-Protezi temiz tutmanın en etkin yolu, günlük fırçalama ile birlikte haftada bir kaç kez de kimyasal sıvılarda bekletmektir.