logotype
logotype

DİŞ ÇEKİMİ SONRASI

Her hangi bir sebeple dişiniz çekildi ise, sonrasında bir miktar kanama olabilir. Normal kan değerlerine sahip kişilerde kanama 15-20 dakika içinde duracaktır.Bununla birlikte eğer çekim öncesinde diş iltihabı varsa, gömülü diş çekimi yapıldıysa, hastanın kandeğerlerini değiştiren sistemik bir durumu varsa kanama zamanı uzayabilir.

Çekimden sonra eve gittiğinizde kanama devam ediyorsa, kanayan bölgeye gazlı bez tamponu yaparak 20-25 dakika kompres yapılmalıdır. Bu kanamanın durmasını sağlayacaktır. 1-2 gün çok sıçak şeyler yenip içilmemeli, kesinlikle sigara kullanılmamalıdır. ÇEkim sonrasında ağız bakımının iyi yapılması, çekim bölgesinin iltihap kapmaması açısından önemlidir.

Gömülü dişlerin çekiminden sonra doktorunuz tavsiye ederse, ilk 24 saat içinde soğuk kompres çok yararlı olabilir. Buz torbası ile, 15 dakika kompres yapılmalı, 30-45 dakika ara verilmelidir.

Çekimin ertesi gününde hala kanama devam ediyorsa, ağrılarınız artıyor ve çekim bölgesinde kötü kokulu şişkinlik oluştu ise vakit kaybetmeden hekiminize tekrar başvurmanız gerekmektedir.